Fraai boek - Sculpting a Galaxy: Inside The Star Wars Model Shop

Titel: Sculpting A Galaxy: Inside The Star Wars Model Shop | Auteur: Lorne Peterson | Uitgever: Insight Editions | Druk: 1 | Pagina’s: 216 | Release: november 2006 | Uitvoering: Hardcover | ISBN: 9781933784038
Enige tijd terug plaatsten we het artikel over het fraaie boek Industrial Light & Magic: The Art of Innovation. Dit boek zoomde vooral in op de kraakheldere CGI van het bedrijf ILM, dat in 1975 werd opgericht door George Lucas. Dit grote VFX bedrijf toverde de visuele effecten in de begin jaren niet "rechtstreeks" uit een computer, zoals dat nu bijvoorbeeld wel gebeurt bij spektakelstukken als Iron Man en Transformers. Destijds werden de visuele effecten namelijk gemaakt met behulp van miniaturen, die door een bepaald cameragebruik gevoelsmatig enorm groot toonden in verhouding tot bijvoorbeeld de cast. Via de stop-motion techniek kwamen de meeste voertuigen ook in beweging. Uiteraard paste Lucas deze technieken voor het eerst grootschalig toe in zijn baanbrekende sci-fi kaskraker Star Wars (1977). Voor het net zo fraaie boek Sculpting a Galaxy: Inside The Star Wars Model Shop dook Lorne Peterson, mede-oprichter van ILM, in het archief van Lucasfilm. Het uiteindelijk resultaat verscheen al in 2006 en blijkt een schitterend overzicht van de vele miniaturen die werden gebruikt voor de zesdelige Star Wars saga.
Het voorwoord in Sculpting A Galaxy komt van de filmmaker Lucas zelf. Hij geeft kort aan hoe zij in 1975 en de jaren erop onvoorstelbare resultaten boekten in de ILM's "Model Shop". Ondanks dat de VFX tegenwoordig grotendeels uit de computer komt, ziet Lucas in dat het gedachtegoed nog steeds geldt: het uiterste vragen van de visuele mogelijkheden. Na nog twee voorwoorden van onder meer auteur Peterson volgen er vier uitgebreide hoofdstukken die achtereenvolgend inzoomen op de ruimteschepen, de voertuigen, de vele wezens en droids en de uiteenlopende omgevingen en gebouwen. Een van de eerste afbeeldingen in het boek, die van de miniatuur van de Millenium Falcon, laat duidelijk zien dat de ontwerpen al snel één tot twee meter groot waren.
Het eerste hoofdstuk, dat een start geeft aan de visuele presentatie van zo'n 300 foto's, zoomt zoals gezegd in op de ruimteschepen. Er wordt voornamelijk stilgestaan bij de miniaturen die werden gemaakt voor de originele Star Wars trilogie. Een beknopte beschrijving geeft niet alleen een korte indruk op het schip, maar geeft ook een snelle beschrijving hoe het gemaakt is. De vele schepen werden namelijk gemaakt van de meest uiteenlopende attributen, zoals walnoten (?) en - meer voor de hand liggend - onderdelen van auto's. De drie volgende hoofdstukken zijn qua opzet niet veel anders. Er zijn veel beelden te zien en er is overwegend weinig ruimte voor een uitgebreide toelichting. Dit neemt niet weg dat de informatie die geboden wordt opmerkelijk is, aangezien er bijvoorbeeld wordt aangegeven hoe groot de modellen zijn en waar bepaalde uitdagingen lagen. De "Death Star" omgeving was bijvoorbeeld zo groot dat bepaalde opnames alleen mogelijk waren in de parkeergarage van ILM. In het laatste hoofdstuk is overigens flink aandacht voor landschappen en gebouwen uit de "sequel trilogy". Het is zeer aardig om te zien dat in deze met CGI overbeladen Star Wars films flink gebruik is gemaakt van tastbare miniatuursets.
Hieronder een viertal foto's uit Sculpting a Galaxy: Inside The Star Wars Model Shop, dat zo'n 218 pagina's telt. Op de spread van zijn voorwoord zien we regisseur George Lucas te midden van een enorme lading miniaturen, die werden gemaakt voor Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) en Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983). Achterin het boek staat overigens een foto-overzicht van de vele mensen die in ILM's "Model Shop" werk(t)en.

De foto's in het boek zijn veelal close-ups van de verschillende modellen, waardoor het niet helemaal duidelijk wordt hoe groot deze waren. Zo nu en dan zijn er foto's te zien van de filmset en juist deze geven een goede indruk van hoe er met de vele miniaturen gewerkt moest worden. Sommige zijn namelijk belachelijk groot en dus niet bepaald wendbaar. Hieronder het afweergeschut van de "Star Destroyer":

Bij de ruimteschepen en de voertuigen valt op dat er veel gebruik werd gemaakt van kleine poppetjes die werden ingezet als stop-motion figuurtjes. In de werkelijke film is dit bijna niet te zien. Uiteraard werd er in de originele trilogie volop gebruikt van de stop-motion techniek. In latere re-releases werd er een deel van deze verouderde filmtechniek vervangen door CGI. Diegenen die dit nog eens haarfijn willen nalezen, kunnen terecht op deze wiki pagina.

Dat in de sequel trilogie ook voldoende gebruik werd gemaakt van modellen blijkt in het vierde hoofdstuk. Hele sets werden op schaal in elkaar gezet. In veel huidige films zie je dat ook dit grotendeels vervangen wordt door CGI. Mogelijk was dit ten tijde van Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) nog niet altijd mogelijk. Hieronder fraaie indrukken op de "maquettes" de Jedi Temple.

Het boek Sculpting a Galaxy: Inside The Star Wars Model Shop is voor een die-hard Star Wars fan misschien niet enorm onthullend, aangezien er in de loop der tijd vele honderden boeken over Star Wars films van George Lucas zijn verschenen. Voor een gemiddelde liefhebber is dit echter een lust voor het oog. Deze wordt namelijk getrokken tot de kleinste details van de vele herkenbare en eigenlijk ook nog aardig wat onherkenbare voertuigen. Vooral de foto's waarin ook de creatievelingen van ILM te zien zijn, geven een mooi beeld op wat het heeft ingehouden om met de veelal logge miniaturen te moeten werken. Tegenwoordig worden deze grotendeels vervangen door CG beelden. Het is daarom goed om te zien dat dit soort boeken met veel aandacht terugkijken op beginselen van visuele effecten. Toch zeker een stukje filmhistorie.
Met ruim 40 euro heeft Sculpting a Galaxy een redelijk prijskaartje. Voor wie het kan missen: er is ook een luxe en prijzige limited edition verkrijgbaar. Deze is inclusief een eigen miniatuur, die je nog wel even in elkaar moet zetten. Met dank aan uitgever Insight Editions voor het recensie-exemplaar.
En omdat we nu toch helemaal in de Star Wars sferen zitten, de originele trailer van Star Wars (1977):
© FilmTotaal 2013 | Trailer | Filminformatie | Nieuwsoverzicht
- 11-11-2012: Fraai boek - The Art of Rise of the Guardians
- 05-11-2012: Fraai boek: The Art and Making of The Dark Knight Trilogy
- 22-10-2012: Fraai boek - The Fairest One of All: The Making of Walt Disney's Snow White and the Seven Dwarfs
- 30-09-2012: Fraai boek - James Bond: 50 Years of Movie Posters
- 09-09-2012: Fraai boek - Shadowline: The Art of Iain McCaig
- 03-09-2012: Fraai boek - Movies of the 2000s
Reacties (11)
Waarom heb je ze niet gewoon origineel gekocht op dvd? Lijkt me een stuk makkelijker ;-)
Nee, al is de digitale Yoda in Episode I een goede verbetering in mijn ogen. Niet alleen omdat Yoda nu lijkt op Yoda uit 2 en 3 (die pop leek totaal niet!) maar ook omdat de flow van het karakter nu beter loopt, doordat 'ie hetzelfde is.
Verder ben ik wel blij met de CGI ontwikkeling. Nu heb je tenminste nooit het idee dat je een stuntman het werk ziet doen ipv de acteur. Dankzij CGI kan alles perfect in elkaar overvloeien.
Maar het mag wel met mate. Het is vaak heel erg makkelijk zeiken over CGI, maar CGI is onmisbaar. Regisseurs moeten balans vinden tussen CGI en een goed verhaal.
Omdat dat al een aangepaste versie is.
Het werkt wel nog steeds want ook in Starwars ep 1 2 en 3 was niet alles CGI ook daar werden ook modelen gemaakt en gebruikt.
En dat was ook bij de Lord of the ring films en ze doen het nog steeds wel wat minder als vroeger maar ze doen het echt nog.
En dat was ook bij de Lord of the ring films en ze doen het nog steeds wel wat minder als vroeger maar ze doen het echt nog.
In star wars 1,2 en 3 is ongeveer 90% CGi. op een paar scenes na is alles met de pc gemaakt, inclusief decors, personages en achtergronden. De paar momenten dat er geen greenscreen en cgi zijn gebruikt vallen bijna niet op. Maar miniature en modellen zijn er zeker niet gebruikt!
Dat heeft Lord of he rings juist wel. Star wars 1,2 en 3 niet.
Dat heeft Lord of he rings juist wel. Star wars 1,2 en 3 niet.
Onzin ook voor episode 1.2 en 3 zijn er nog modelen gebruikt kijk maar eens na dive makings of.
Nope. De originele zijn ook gewoon op DVD te krijgen. Sterker nog, als je de eerste dan op zet heet ie nog gewoon Star Wars, niet eens Episode IV A New Hope.
Grappig, dat wist ik niet. Jaren geleden hebben wij de DVD box in huis gehaald, die was wel aangepast
![Dag 4 in Cannes [recensie]](images/newscontent/we6jzysnblyh_85.jpg)








![Dag 3 in Cannes [blog]](images/newscontent/1zm2wsfgrdu4_85.jpg)















Van de zomer heb ik ook nog de originele Star Wars trilogie bekeken. Maar dan ook echt de originele, van VHS op DVD gezet, vraag me niet hoe ik heb het via via. Die hebben gewoon echt die Star Wars vibe! Echt zo vet !!!
Ik heb de prequel trilogie al lang niet meer gezien, vooral de eerste (wat gek hè) en ben ook niet van plan om die binnenkort te bekijken.
Ik weet dat Yoda digitaal is aangepast in de Phantom Menance, hebben ze in episode II en III ook nog dingen aangepast of niet? Ik vind dat zo stom.