Dit is de enige film die in 43 jaar James Cameron wist te verslaan aan de box-office

Dit is de enige film die in 43 jaar James Cameron wist te verslaan aan de box-office

De film werd ingehaald door een project dat beter bij de tijd paste.

James Cameron staat bekend als dé koning van de box office. Met slechts negen films verzamelde hij wereldwijd rond de $8 miljard, een gemiddelde waar andere regisseurs alleen maar van kunnen dromen. Sinds 1982 eindigde elke Cameron-film op nummer één... op eentje na.

Die uitzondering kwam in 1989, toen The Abyss, een onderwater sciencefiction-epos met revolutionaire visuele effecten, nét voorbijgestreefd werd door Parenthood, een warm familiedrama van Ron Howard. Dat is meteen ook de enige keer in 43 jaar dat Cameron verslagen werd in het openingsweekend.

Ingetogen
Parenthood had geen monsters of explosies, maar wel Keanu Reeves en een jonge Joaquin Phoenix. De film wist met herkenbare gezinsproblematiek en oprechte emoties het publiek te raken en was goed voor een opbrengst van $126 miljoen wereldwijd.

Daartegenover staat The Abyss, dat technisch indrukwekkend was, maar slechts $90 miljoen opbracht. Ondanks lovende kritieken over de baanbrekende onderwatereffecten en intense scènes, wist Cameron dit keer het grote publiek niet massaal naar de bioscoop te lokken.

Andere tijd
Begin jaren 90 waren drama's met volwassen thema's razend populair. Films als Rain Man (1988) en Ghost (1990) domineerden toen de box-office. Tegenwoordig zouden zulke titels het moeilijk hebben tegenover superheldenfilms of animatiegiganten van Disney of Pixar.


Dat Parenthood in 1989 won van een ambitieuze sciencefictionfilm toont aan hoe anders het filmlandschap toen was. Howard, de vriendelijke regisseur die ooit begon als kindacteur, leverde hier een van zijn meest succesvolle én oprechte films af.

Later succes
Voor Cameron bleef het bij die ene nederlaag. Daarna volgden monstersuccessen als Titanic, Avatar en het vervolg daarop, die stuk voor stuk records braken. De nederlaag van The Abyss was eerder een zeldzame voetnoot dan een teken van zwakte.

NieuwsFilm

meest populair