Enigma (2025)

7,1 details

  • 94 Min
  • Documentaire
  • Verenigde Staten
94 Min Verenigde Staten

Twee legendes betwistten hun identiteit als vrouwen in de rechtbank van de publieke opinie: April Ashley, die werd vereeuwigd als een pionier door haar transgender geschiedenis te omarmen; en Amanda Lear, die haar geschiedenis decennialang bewust heeft ontkend en verdoezeld. Hun uiteenlopende paden onthullen ongelijksoortige maar met elkaar verweven erfenissen.

Regie
Zackary Drucker
Cast
April Ashley, Amanda Lear, Rebecca Root.
Release
28.01.2025

Filmtotaal Recensie

Regie: Zackary Drucker| Cast: April Ashley, Amanda Lear, Zackary Drucker e.a. | Speelduur: 94 minuten | Jaar: 2025

Mensen haten raadselen en zijn er tegelijkertijd door gefascineerd. Misschien is dat een verklaring voor dat er zoveel over transseksualiteit wordt gesproken. Transactiviste Zackary Drucker levert met het dubbelportret Enigma een welkome bijdrage aan het gesprek. Ze creëert een veilige plek waarin met zelfspot gefilosofeerd kan worden.

Een open houding naar dit onderwerp is hoognodig. De maatschappij maakt zich immers weer bizar druk om transpersonen. Door de haatzaaierij dreigt het gesprek te ontsporen, en de mens achter het gegeven te worden vergeten. De gevolgen zijn duidelijk. Het Engelse hooggerechtshof bepaalde onlangs dat je als biologische vrouw moet zijn geboren om als vrouw te worden erkend. Een bizarre twist, want wie de transvrouwen in Enigma ziet, twijfelt er niet aan dat ook zij - als voormalige mannen - vrouw zíjn.