Deze film wordt gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Ta-Nehisi Coates. Het boek was eerder geselecteerd voor de fameuze Oprah's Book Club. Daarnaast stond het in 2019 in de jaarlijsten van bijvoorbeeld Time, The Washington Post, Vanity Fair en Esquire.
Debuutroman
Coates - die momenteel ook The Black Panther en Captain America schrijft voor Marvel - heeft zijn verhaal zelf omgezet in een script. Volgens MGM-hoofd Michael De Luca is het een hele eer om de debuutroman om te zetten naar een film.
Bovennatuurlijke gave
The Water Dancer speelt zich af in het Amerikaanse zuiden, net voor de Burgeroorlog. Centraal staat Hiram Walker, een slaaf met een fenomenaal fotografisch geheugen. Alleen kan hij zich zijn moeder niet herinneren.
Na een ongeluk ontwikkelt hij een bovennatuurlijke gave. Terwijl de herinneringen van zijn moeder terugkomen, is hij in staat grote afstanden af te leggen. Hierdoor komt hij in contact met de Underground Railroad (een geheime organisatie die slaven helpt) en andere historische figuren.