Kurt Russell
We trappen af met de meest recente kerstman uit het rijtje. Hoewel The Christmas Chronicles misschien geen hoogvlieger was, bleek Kurt Russell als Santa Claus een gouden greep. Met zijn weelderige haarbos, volle baard en strenge, maar liefdevolle blik is hij perfect om de legende vorm te geven. In deze film raakt de kerstman in de problemen als twee kinderen proberen hem te filmen. Een leuk detail is dat Russels echte partner Goldie Hawn nog even te zien is als Mrs. Claus.
Tim Allen
Na het succes van televisiereeks Home Improvementkreeg komiek Tim Allen zijn eigen film aangeboden met The Santa Clause, een leuke woordspeling die doelt op een clausule in een contract. Wanneer een gescheiden vader per ongeluk verantwoordelijk is voor de dood van de kerstman, wordt hij gekozen om diens plaats in te nemen. Met de nodige hilariteit tot gevolg, want hij zal zijn nieuwe taken verborgen moeten houden voor zijn omgeving.
David Huddleston
Santa Claus: The Movie is een beetje een vergeten film. Het is dan ook geen meesterwerk, maar wel een heerlijk nostalgische kerstfilm met het hart op de juiste plek. David Huddleston - voornamelijk bekend van zijn titelrol in The Big Lebowski - speelt een aimabele kerstman, die te maken krijgt met een gemene zakenman (een heerlijk schmierende John Lithgow), die Kerstmis wil overnemen. De hoofdrol in deze typische jaren-tachtig-film is weggelegd voor Dudley Moore als Patch die zich door de slechterik laat inpakken en zo Kerst in gevaar brengt. En wat een ware kerstgedachte; alle speelgoed dat voor deze film vervaardigd werd, is na de opnames aan diverse goede doelen geschonken.
Alec Baldwin
In Rise of the Guardians, in Nederland uitgebracht als De Vijf Legendes, staat de kerstman (Alec Baldwin) bekend als North. Het is tevens de stoerste versie die ooit verscheen. Voorzien van gespierde armen vol tatoeages moet hij het met zijn vrienden - de tandenfee, het zandmannetje en de paashaas - opnemen tegen een gemene geest die alle plezier wil vernietigen. De sleutel is Jack Frost, een legende die zijn geheugen verloren is.
Edmund Gwenn en Richard Attenborough
Is het nu de échte kerstman of niet? Deze vraag staat centraal in het hartverwarmende Miracle on 34th Street en de minstens zo fijne remake. Het is een kerstklassieker, sociale aanklacht en rechtbank-film in één. De lokale winkelcentrum-kerstman Kris Kringle verkondigt de enige echte Santa Claus te zijn. Waar hij eerst met hoongelach wordt onthaald, beginnen steeds meer mensen hem te geloven. Uiteindelijk zal hij voor de rechtbank moeten verschijnen om zijn beweringen te verantwoorden. Het antwoord op de vraag wordt overigens niet voorgekauwd. Het is aan de kijker om te besluiten of hij de uitspraak van de rechter gelooft of niet.
Welke film-kerstman is jouw favoriet?