Het gaat hier om de psychologische thriller Enemy, met een dubbelrol voor Jake Gyllenhaal. De film werd gebaseerd op de roman 'The Double' van Nobelprijswinnaar José Saramago.
Verhaal
De film vertelt het verhaal van Adam, een leraar die tot zijn schrik zijn exacte dubbelganger ontdekt in een obscure film. Wat volgt is geen standaard thriller, maar een verontrustende afdaling in de psyche van een man die de grip op zijn eigen identiteit lijkt te verliezen.
In Villeneuve's films verbergt hij vaak 'Easter Eggs', waarbij je alle puzzelstukjes moet vinden. Met Enemy ging hij echter nog een stap verder: elk detail in de film moest verwijzen naar thema's als onderdrukking, angst en seksuele controle.
Intens
Voor Gyllenhaal was het dan ook van zijn meest uitdagende rollen in zijn carrière: "Het voelde alsof ik twee levens tegelijk moest leiden, zonder ooit volledig te begrijpen wie ik werkelijk was in het verhaal".
Gyllenhaal was niet de enige die hiermee worstelde. Het scenario bood amper uitleg, maar Villeneuve legde zijn cast en crew dan ook uit om geen definitieve interpretatie te zoeken. Toen de film in 2013 verscheen, waren de reacties verdeeld.
Te ingewikkeld
Hoewel Enemy wel prijzen won, haakten veel bioscoopbezoekers af bij de abstracte stijl en het raadselachtige einde. Villeneuve zelf heeft zich zelden uitgesproken over de 'juiste' interpretatie van de film.
"Antwoorden zijn niet altijd nodig. Soms is het belangrijker om de vragen te voelen dan ze te begrijpen" zei Villeneuve. Meer dan tien jaar nadat Enemy verscheen blijft dit werk een van Villeneuve's meest mysterieuze en persoonlijke films die, zoals Gyllenhaal het zo treffend verwoordde: 'het kruipt onder je huid en blijft jeuken'.
Ook interessant
Regisseur van Oscarwinnaar uit 2009 zou de film nu niet durven maken: "Toen voelde het bijzonder belangrijk
Danny Boyle, die in 2009 een Oscar won voor Slumdog Millionaire, zegt dat hij de film vandaag de dag niet meer zou (of zelfs kán) maken...[Lees verder]